Ispitni stres i kako ga nadvladati?


U vrijeme ispita i provjera znanja stresne situacije dolaze do izražaja. Donosimo 5 savjeta kako nadjačati ispitni stres.

“The greatest mistake you can make in life is to be continually fearing you will make one.”

– Elbert Hubbard

Hrvati su već dobro upoznati s pojmom stresa, najčešće povodom sportskih natjecanja poput nedavnog svjetskog prvenstva i lutrije penala. Glavna je razlika između nogometnog i ispitnog stresa ta što kod ispitnog stresa ne postoji Livaković koji pomaže, već je to osobni posao.

To nije ništa neobično i događa se svakome. Zato je važno pokušati razmišljati izvan okvira koje postavlja današnje društvo i osloboditi se stresa svojim pozitivnim razmišljanjem. Tome mogu pomoći naizgled jednostavni, ali vrlo učinkoviti savjeti koji donose željene rezultate, a to su:

NE ODUSTAJ

Stres prilikom spremanja za ispit ili usmeno odgovaranje ponekad može biti toliko jak da poželiš odustati. To je pravi trenutak za pauzu i skretanje misli na neke druge relaksirajuće teme. Važno je ne odustati, ali odmor je svakako potreban.

NAUČI UČITI

Nekada uspješnost učenja ne proizlazi iz broja sati provedenih uz knjigu, nego iz načina na koji se primaju nova znanja. Podsjeti se metoda pomoću kojih možeš naučiti učiti uz  video koji je upravo o ovoj temi objavio Institut za društvena istraživanja i koji ti sigurno može pomoći.

SJETI SE DRUŽITI

Upravo jedan od načina odmora iz prethodnih savjeta može biti druženje. U stresnim situacijama od velike nam pomoći mogu biti prijatelji i obitelj. S njima možemo podijeliti osjećaj stresa, porazgovarati i opustiti se, a možda i od njih čuti pokoji dobar savjet o tome kako su oni slične stresne situacije podnijeli. Zato nemoj zaboraviti na druženje.

STAVI STRES POD KONTROLU

Stres je neizbježan dio života, ali postoji niz tehnika za stavljanje stresa “pod kontrolu”. Duboko disanje, planiranje i meditacija samo su neki od načina za uspostavu unutarnjeg mira i snižavanje razine stresa.

BAVI SE FIZIČKOM AKTIVNOŠĆU

Pri obavljanju fizičke aktivnosti tijelo otpušta endorfine, enzime koji mu pomažu u smanjenju stresa, poboljšavanju raspoloženja te smanjenju razine kortizola, hormona stresa. Također, bavljenje fizičkom aktivnošću pomaže u fokusiranju i isključivanju iz briga i stresa. Kada ljudi trče, vježbaju, ili igraju sport, često se usredotoče samo na tu aktivnost i zaborave na sve druge probleme i brige. Zato je ključno odabrati aktivnost koja se može redovito prakticirati.

Saznajte više o našim paketima za ponavljanje gradiva od 5. do 8. razreda.